Koç Adayı Girişi

Profesyonel Koçluk Nedir?

Profesyonel koçluk, kişiler üzerindeki hızlı, çözümcü ve geliştirici etkisiyle son 10 yılda artan bir ivmeyle büyümektedir. Bu büyüme, bireylere gerek profesyonel hayatlarında gerekse kişisel yaşantılarında kattığı bakış açıları sayesinde başka hiçbir sektörde olmadığı kadar hızlı gerçekleşmiştir. Bu sayede daha fazla kişi iş yerinde koçluk becerileri ile kendi yaşamlarının liderliğini ellerinde tutmayı başarmış ve/veya profesyonel anlamda koçluk yapmaya başlamıştır.

Kelime anlamıyla “koç” Türkçe ’ye İngilizce “coach” kelimesinden gelmiş olup, İngilizce ’ye ise Macarca anlamı taşıma aracı olan “kocsi” ve yapıldığı ilk yer olan Macaristan’ın Kocsi köyünün adından gelmektedir. Koç ifadesinin günümüzdekine yakın bir anlama gelmesinin arkasında yatan ve kabul gören teorisi ise, 18. yy ’da İngiliz öğrencilerin, ailelerce koç diye ifade edilen kişilerden derslerinde yardımcı olmaları için veya farklı kişisel gelişim alanlarında gelişmelerini sağlamaları için kılavuzluk alıyor olmaları idi.    

Günümüzde Uluslararası Koçluk Enstitüsü- International Institute of Coaching  (IIC)’e göre koçluk, “koç ve danışan arasında oluşan, danışanın bireysel farkındalığını arttırarak kişisel gelişim ve yetkinliklerinin artmasını sağlayan ve süreklilik yaratan, basit ama etkili bir birliktelik formudur. Kurulan bu güçlü ilişki içinde danışan şu anda olduğu yerden olmak istediği yere doğru gitmeye başlar.”

Profesyonel Koçluk öncelikle Amerika’da parlayan bir sektör olmuş, Avrupa’da da bireylerin gelişimi ve yaklaşımı ile olağan üstü bir şekilde yayılmış ve mesleki anlamda gelişimini sürdürmüştür. 2001 yılında Merrill C. Anderson, Ph.D. MetrixGlobal, LLC’in yapmış olduğu araştırma ise koçluk için oldukça şaşırtıcı bir gerçeği de gözler önüne koymuştur.Bu araştırmaya göre yönetici koçluğuna yapılan yatırımın geriye getirisi %529 olarak hesaplanıp, toplam firma karlılığı %29, takım çalışması %67, çalışan bağlılığı ve memnuniyeti %32, işteki tatmin %61 oranında arttığı, anlaşmazlıkların ise %52 düştüğü ortaya konulmuştur.

Bazı bireyler Profesyonel Koçluk mesleğini kendi seçimleri doğrultusunda yarı zamanlı veya tam zamanlı yapmaya değer bir iş olarak görmüşlerdir. Bununla birlikte, müşteri hizmetlerinde,  süpervizörlük seviyelerinde, yönetim ve benzeri kademelerde iyi eğitimli kalifiye çalışanlarda Profesyonel Koçluk Becerilerinin aktif olarak kullanımı şirketler tarafından bir 'nitelik' olarak aranmaktadır. Son zamanlarda da özellikle Amerika ve Avrupa’da Koç Yönetici (Manager Coach) bir pozisyon olarak bile kabul edilmektedir.

Profesyonel Koçluk bir terapi süreci veya danışmanlık değildir; Profesyonel Koçluk, koç ile koçluk alan kişi arasında kurulan ve derinleşen, geçmişten çok geleceğe dair planların yapıldığı bir özel ilişki sürecidir. Bu süreç esnasında, geçmişteki önemli deneyimler belirli bir sırayla değerlendirilir ve daha bütünsel bir yaklaşımla koçluk alan bireyin yaşam dengesini, yaşadığı stres olgusunu ve başarılarını etkileyen her mesele ele alınır. “Birlikten kuver doğar” sözünü anımsarsak, koçluk tamamen gizlilik esasına dayanan, kesinlikle yargılama ve tavsiyeye yer vermeden, kişiye odaklanarak, bireyin “tek başına ulaşacağı” hedeften daha fazla ileriye gitmesini sağlar.  Koçluk alan kişi, hayatının her döneminden gelen gerek arzuları, gerek ihtiyaçları ve gerekse tercihleri ile Koç’un bakış açısıyla eşsiz bir bireydir. Koç, koçluk alan kişinin kendindeki mevcut potansiyelini tanımlar, hedeflerini netleştirmesini sağlar ve geleceğini net bir şekilde görmesi için ona kılavuzluk yapar. BEN DE KOÇ OLABİLİR MİYİM?

Profesyonel koçluk her sektörde görev yapan profesyoneller için uygundur. Geçmiş bilgi ve deneyimleriniz ne olursa olsun, hatta kendi sektörünüzde az veya çok deneyimli olsanız bile Noble Manhattan Koçluk Okulu, Profesyonel Koç olmanız için ihtiyacınız olan tüm bilgi ve becerileri sunup donanımlı hale gelmenizi sağlar. Başarılı bir Profesyonel Koç olabilmeniz için tek ihtiyacınız olan arzulu ve istekli olmanız. Eğitim programının önemli bir bölümünü kendinizi en iyi hissettiğiniz yerde, evinizde, iş yerinizde, cafede, havuz başında, kısaca istediğiniz mekanda tamamlayabilir, Avrupa’nın en eski, en köklü ve en prestijli koçluk okulu olan Noble Manhattan mezunu bir Profesyonel Koç olabilirsiniz.

Aşağıdaki soruların yanıtları sizin için EVET ise Profesyonel Koçluk size uygun bir seçim olacaktır:

 • İnsanları seviyor musunuz?
 • İyi bir dinleyici misiniz?
 • Kendinizi insanlara karşı duyarlı olarak görüyor ve insanlarla uyumlu olabilme yeteneğini kendinizde hissediyor musunuz?
 • Başkalarını cesaretlendirebiliyor musunuz?
 • Başka bir kişinin başarısının bir parçası olma duygusu sizi mutlu eder mi?
 • Öğrenmek ve kendinizi geliştirmek istiyor musunuz?
 • İnsanların hayatlarında pozitif bir fark yaratmak ister misiniz?
 • Kariyerinizi geliştirmek ister misiniz?
 • Manevi ve duygusal anlamda da gelişmek ister misiniz?
 • Kendinizin lideri olmak ister misiniz?

 • PROFESYONEL KOÇLUK EĞİTİMİ İÇİN NEDEN NOBLE MANHATTAN’I TERCİH ETMELİYİM ?

  20 yıldan beri 27 ülkede Profesyonel Koçluk eğitimleri veren ve koçlar yetiştiren Avrupa’nın en eski, en köklü ve en prestijli Koçluk Okulu olan Noble Manhattan, bireysel ve kurumsal gelişim alanlarında gerçek bir uzmanlık sunmaktadır. İyi bir koç olabilmeniz için sınırlarınızı genişleten ciddi bir eğitim sisteminin içine giriyor olmanız ve bu sayede Profesyonel Koçluk için kendi kişisel becerilirinizi geliştiriyor, yeni fikirlere, kavramlara ve vasıflara sahip oluyor olmanız gerekir. Noble Manhattan eğitim sistemi ile koçluk becerileriniz gelişirken danışanlarınızın da kendini geliştirdiği ve kazanımlarının arttığı bir süreç içerisinde olmanın keyfini yaşama fırsatı yakalarsınız. Avrupa’da en fazla sayıda Profesyonel Koç yetiştiren ve alanında en fazla deneyime sahip Gerard O'Donovan’ın Noble Manhattan Koçluk Okulu’nın kurucusu olması, verilen eğitimlerin de kalitesini göstermektedir. Yetişen her bir koçun kendine ait özel gelişim alanları ve ihtiyaçları bulunmaktadır, bu sebeple Noble Manhattan kendi bünyesinde yetişen Profesyonel Koçları bire bir ele alarak gelişimlerini sağlar. Noble Manhattan eğitimlerini alan Koç Adayı donanımlı bir Profesyonel Koç olarak mezun olur ve kendisini bekleyen geniş nitelikli ve deneyimli bir koç grubu içerisinde yerini alır. Bir Koç olarak da desteklenmesi sürekli bir şekilde sağlanarak devam eder. Noble Manhattan eğitim programını farklılaştıran en büyük özelliklerden biri de, sürekli gelişim ve yeni düzenlemeler içerisinde olduğu için, yeni bilgi ve teknik becerilerin gelişimi ile günümüzde kullanılan ve en çok tercih edilen sistemleri sürekli bünyesine alıp, daha az tercih edilenleri de kademeli olarak bünyesinden çıkartmasıdır. Bu sayede eğitim kalitesi sürekli yüksek; bilgi ve teknikler ise güncel tutulmaktadır.

  Noble Manhattan’ı şu sebeplerden dolayı tercih etmelisiniz:

 • Uzun yıllardır koçluk ve kişisel gelişim alanlarında lider bir eğitim kurumu olması
 • Kurucusu Gerard O'Donovan’ın Avrupa’da en tecrübeli, en donanımlı ve en yetenekli koçluk eğitimcisi olmasının yanı sıra International Instite of Coaching’in Başkanı olarak görev alması
 • Bireysel olarak size özel hizmet sunulması
 • Noble Manhattan eğitim programlarının deneyimlerin, araştırmaların, iyileştirmelerin ve ince ayarların en yüksek kaliteli olanlarını barındırması
 • Telefonun bir ucunda size her zaman yardımcı olacak deneyimli birinin bulunması
 • Her zaman desteğine başvurabileceğiniz, deneyimli koçlardan oluşan geniş bir iletişim ağının bulunması
 • Koçluk uygulamalarınızın gelişimine yardımcı olmak için özel bir bakış açısının olması
 • Eğitimiz esnasında ve sonrasında gelişimize yönelik size özel geri bildirimlerin bulunması
 • Noble Manhattan eğitim programlarının esnek yapıda, çoklu kanallı eğitim sistemine sahip olması

 • Gerard O'Donovan'ın Koçluk Tanımı

  Profesyonel Koçluk bireysel gelişiminizi sağlamak amacıyla, size meydan okuyarak ilerlemek istediğiniz yolda size kılavuzluk eden size özel bir destektir. Esasen koçluk farkındalıklarınızı arttırarak, kendinizi gerçekleştirmeye yardımcı olmaktır. Bununla birlikte kendinizi keşfetmenizi sağlar ve konfor alanınızı genişletip yaşam ve kariyerinizdeki hedef ve dengeye ulaşmış olursunuz. Profesyonel Koç, sizinle birlikte yaşam amacınıza uygun hedeflerinizi netleştirmenizi sağlar. Bundan sonrasında koç, hedeflerinizi belirli bir öncelik önem sırasına göre tekrar gözden geçirmenizi sağlayıp, gerekli eylem planlarınızı oluşturmanızda, bu hedeflere ulaşmak için seçenekler üretmenize yardımcı olan ve adımlar atmanızı sağlayan destekleyicinizdir. Başka bir deyişle Profesyonel Koçluk, yaşamınızdaki büyük hayalinizi ve vizyonunuzu gerçekleştirmenizde sizin yardımcınız ve destekleyicinizdir, bu öyle bir destektir ki başarılı olduğunuzda attığınız adımlar devamlı hale gelerek sürekliliği sağlanır. Yapılan kılavuzluk, şu anda bulunduğunuz durum, gerçekten ne olduğunuz veya kim olduğunuz ve önünüzdeki öncelikleri değerlendirmek, geleceğe dair ideal sizi yaratırken alınması gereken kararlar ve adımlarla ilgilidir. Profesyonel Koç ile hayatınızı tekrar şekillendirebilir, zorlukların üstesinden gelip daha çok seveceğiniz bir yaşama kavuşabilirsiniz. Koçluk, koç ve koçluk alan kişi arasındaki kuvvetli bir bağ ve diyalog ile oluşur – iyi bir soru sorma sanatıdır. Koçluk büyük bir yaratıcılık çerçevesinde sonuç odaklı bir yapıya dayanarak sizin en iyi bildiğiniz veya bilmek için ulaşmaya çalıştığınız durumlara yönelir. Sorulan sorular, şimdiye kadar sizin gerçekten bildiğiniz, ancak kendinize sorduğunuz veya soramadığınız cevaplara yöneliktir. Profesyonel Koç size büyük bir cesaret, yaratıcılık ve özgüvene sahip olmanızı sağlayacak doğru soruları yönelterek cevapları değerlendirmenizi sağlar. Koçluk bireysel öğrenimin artmasını sağlar ancak koçluk öğretmenlik değildir. Koçluk iyi dinleme, yansıtma, soru sorma ve kişiye odaklı bilgi toplamaktır. Profesyonel Koç size kendinizi farklı durumlarda nasıl değerlendirip düzeltebileceğiniz konusunda yardımcı olur. Bu sayede kendi davranışlarınızı yönetir, kendi sorularınızı sorar ve adım atmak için doğru cevapları verir hale gelirsiniz.